Детальніше про висновки та результати проєкту в ході прес-конференції розповіли експерт з екології Катерина Васютинська та начальник відділу маркетингу та інноваційної політики «Одеської політехніки» Валерій Лебідь.

Як розповів Валерій Володимирович, ідея даного проєкту виникла ще у 2018 році. Саме тоді експерти подали проєктну заявку на конкурс, перемогли і отримали фінансування.

- Крім «Одеської політехніки» до проєкту було залучено 5 партнерів, а саме: Університет Данубіус (Румунія), Агентство сталого розвитку та європейської інтеграції «Єврорегіон «Нижній Дунай» (Ізмаїл, Україна), Університет «Проф. Д-р Асен Златаров» (Болгарія), Асоціація Транскордонного Співробітництва «Єврорегіон «Нижній Дунай» (Румунія) та Екологічний консультацій центр з міста Кагул (Р. Молдова). Загальна вартість проєкту – понад 700 тисяч євро. Ці кошти надаються Європейським союзом та розподіляються між усіма партнерами, - зазначив Валерій Лебідь.

photo_2023-03-16_16-50-51.jpg

Проєкт «LeNetEco 2» мав три конкретні мети. Перша – це побудова системи навчальних курсів для підвищення обізнаності суспільства та відповідних цільових груп у сфері моніторингу довкілля. Друга – створення комунікаційної платформи. І наостанок третя – створення інструменту для оперативного контролю довколишнього середовища громадськими організаціями та активними громадянами.

У період з грудня 2022 року по березень 2023 Національний університет «Одеська політехніка» організував і провів 5 тренінгів, темою яких був моніторинг та охорона водного та морського середовища в регіоні Чорного моря.  Серед слухачів - студенти, учні старших класів, громадські організації, люди, дотичні до проблем екологічного моніторингу, представники регіональнихорганів влади.

Еколог, завідуюча кафедрою екологічної безпеки Національного університету «Одеська політехніка» Катерина Васютинська каже, що цей проєкт про комунікацію та консолідацію.

- Завдяки йому ми об’єднали громадські організації, органи влади та місцевого самоврядування навколо однієї проблеми. «LeNetEco 2» стоїть на трьох стовпах: соціальна складова, тобто комунікація, моніторинг та охорона середовища і, найголовніше, освіта, - зазначила Катерина Анатоліївна. – Я вважаю, що ми зробили дійсно важливу справу, адже ми змогли показати консолідацію керівних органів, громадськості і наукового суспільства.

Як яскравий результат проєкту – створений сайт, де можна повідомити про будь-які екологічні негаразди, які ви помітили в тому чи іншому місці. На жаль, наразі скористатися таким ресурсом в нашій країні неможливо через військові дії і заборону на відео та фотозйомки в окремих місцях.

- Будь-яка людина має змогу користуватися цим ресурсом, однак спочатку вона має пройти дворівневу реєстрацію і надати всю необхідну інформацію про себе. Розробкою платформи займались наші румунські колеги, так як з початком повномасштабної війни робити це в Україні стало неможливим, - додала Катерина Васютинська. – Крім того, цими даними зможуть користуватися спеціалісти екологічної сфери, адже цей ресурс міститиме моніторингові дані екологічної ситуації.

photo_2023-03-16_16-50-50.jpg

Експерти кажуть, що завершення даного проєкту – це початок наступного.

- Ми зробили висновки і побачили, де ще є поле для досліджень і праці. Тому ми плануємо «LeNetEco 3», метою якого в першу чергу стане уніфікація індикаторів. В ході «LeNetEco 2» ми помітили значну різницю між індикаторами українськими та європейськими, а їх уніфікація для подальшого співробітництва просто необхідна, - додала еколог. - Для післявоєнної відбудови країни це надважливий проєкт. Той екоцид, який нам влаштували росіяни, вимагає особливих підходів. Ми навіть не можемо підрахувати, яких збитків наніс ворог нашій природі, і не можемо уявити, чим це загрожує нашій землі. Для нас це теж є стимулом працювати над нашими проєктами.

Валерій Лебідь зазначив, що «Одеська політехніка» буде використовувати всі можливості для залучення європейських коштів в Україну, бо це вимога часу.

photo_2023-03-21_14-26-54.jpgphoto_2023-03-16_16-50-14_copy.jpgphoto_2023-03-16_16-50-12_2.jpgphoto_2023-03-16_16-50-44.jpg