Попри всі складнощі воєнного часу, аграрії Одещини не лише зберегли свої підприємства і продуктивно працюють у своїй галузі, а й допомагають армії, громадам, сусіднім регіонам. Перші вантажівки з продовольством відправлено нашим захисникам уже на початку березня 2022-го. Організовано щомісячну допомогу Миколаївській області продовольчими наборами з розрахунку від 200 тисяч до 700 тисяч осіб.

І, звичайно, треба було, попри війну, забезпечити господарства усім необхідним для звичної роботи. Задля цього департамент провів велику роботу з організації міжнародної допомоги агросектору області та залучення міжнародних партнерів, донорів. Серед них, у тому числі FAO – Продовольча й сільськогосподарська  організація ООН (англ. – Food and Agriculture Organization) та USAID АГРО. Завдяки цьому аграрії Одещини безкоштовно отримали від провідних агрокомпаній світу насіння кукурудзи, соняшнику, ріпаку, а також добрива, рукави для зберігання агропродукції та обладнання для навантаження і розвантаження.

Надано допомогу із забезпечення агросектору пальним для проведення польових робіт у кризовий період весняної посівної кампанії 2022 року та для цьогорічної посівної.

Організовано допомогу аграріям в отриманні кредитних коштів через програму «5-7-9» та оформлення грантових заявок у державній програмі «єРобота». Саме аграрії Одещини першими зі всіх регіонів отримали грант на садівництво та наразі розвивають свої підприємства через отримання всіх видів грантової підтримки переробки, тепличництва, садівництва, виноградарства, ягідництва та будь-якої власної справи.

Департамент вирішує численні поточні питання, зокрема бронювання працівників для забезпечення професійним ресурсом виробничих потужностей АПК. Організовано «гарячу лінію» з метою оперативного вирішення питань та надання щоденних профільних консультацій.

Створено робочу групу з відкритим доступом у додатку viber з метою оперативного вирішення актуальних питань. До групи входять керівники агропідприємств, райвійськадміністрацій, територіальних громад, представники банків, міжнародних донорів, податкової інспекції, держпродспоживслужби, нацполіції, експортери, імпортери, консалтингові компанії, юристи, а також виробники насіння, добрив, ЗЗР та обладнання.

Спільно з Головним управлінням Державної податкової служби у Одеській області проведено роботу з метою допомоги у вирішенні податкових питань, а саме: розблокування податкових накладних/коригувань, МПЗ тощо.

Під час війни проведено понад 100 профільних нарад, селекторів, вебінарів, організаційних заходів з питань розвитку агросектору, інформаційно-роз'яснювальної політики та допомоги. 

Водночас керівник та співробітники департаменту дивляться у майбутнє.  Одещина стала лідером серед регіонів України з впровадження реформи меліорації, отримавши можливість реалізації пілотних проєктів. Саме в  Одеській області створено найбільшу мережу в Україні – об’єднання водокористувачів (ОВК).

На початку 2023 року Одещина стала пілотною у впроваджені реформи рибогосподарської галузі. Сьогодні завдяки нововведенням усі рибалки на рівних умовах можуть отримати ті лоти, які вони бажають через реєстрацію на платформі Prozorro. Це продажі та участь в аукціоні. Ініційовано підписання спільного наказу ОВА і військового командування з метою відкриття додаткових ділянок для промислового вилову біоресурсів у воєнний час.

Проведено масштабну роботу з реформування виноробно-виноградарської галузі, яка складає 60% профільного сектору всієї країни. Пропозиції робочої групи, до якої входять майже всі винороби і виноградарі Одещини, а також науковці, що створена за ініціативи Алли Стоянової, презентовано на комітетських слуханнях Верховної Ради України і включено до законопроєктів 9030 та 9139 (перший з них уже пройшов перше читання).

Одещина є експортними воротами України. Саме одеські порти забезпечили експорт 29 мільйонів тонн зерна в рамках «Зернової угоди». Завдяки цьому вдалося знизити продовольчі ціни у світі і забезпечити підтримку країнам, що розвиваються.

w1106