Дуда у спілкуванні з журналістами відстоював рішення продовжити ембарго на імпорт українського зерна після 15 вересня і порівняв Україну з людиною, яка тоне, і може затягнути свого рятівника, тобто Польщу, на дно. А дещо пізніше Володимир Зеленський розкритикував заборону на імпорт українського зерна з трибуни Генасамблеї, назвавши це «політичним театром та спробами зробити із зерна цілий триллер».

Та які наслідки за собою може потягнути ця ситуація? Чим це обернеться для України зокрема? Своєю думкою поділився керуючий партнер юридичної компанії Legal Partner, голова Спілки юристів Одеської області Олександр Рябець.

- Той факт, що наша влада вирішила подати до суду на Польщу, цілком закономірний, хоч і дуже прикрий. Наша позиція зрозуміла, однак не варто забувати про те, що Польща – окрема держава і її влада мусить відстоювати інтереси свого народу. Кожна країна в першу чергу опікується своїми громадянами, якою б прихильною вона не була до країни-сусіда і її людей. Тим більше, необхідно звертати увагу на політичні процеси, що відбуваються там зараз: наближаються вибори, тому Польща просто не може не захищати інтереси своїх фермерів.

Чому подавати до суду на друзів - це погана ідея?

- По-перше, як юрист, добре знаю, що коли діалог між партнерами переходить в судову площину, партнерство дуже швидко припиняється. По-друге, мало хто у майбутньому захоче мати «друга», що судився з таким самим «другом». І по-третє, найголовніше, - Польща - це країна, яка була нашим справжнім рупором на заході. Ми все ще не отримали перемогу у війні і гостро потребуємо зброї.

Не варто забувати і про те, що значна частина наших громадян знаходиться саме на території Польщі. І вже зараз у польському уряді заговорили про можливе зниження підтримки України через зернову кризу і скорочення у 2024 році фінансової підтримки українців, які втекли від війни.

І наостанок: суд – це нормально у цивілізованому, мирному світі. Але ми зараз знаходимося, м’яко кажучи, не у тому становищі. Після суду ставлення до українців за кордоном та до України як держави явно зміниться, що вплине й на поставки такої необхідної нам зброї. Залишається вірити та сподіватись, що зерновий конфлікт не призведе до плачевних наслідків для нас і дипломатичний шлях вирішення проблеми візьме верх над судовими тяжбами.