З 3 по 5 листопада в Одесі, у Міжнародному культурному центрі UNION відбувається   масштабна літературна подія за участі провідних українських літераторів – Поетичні читання Meridian Odesa. Організатор – Міжнародна літературна корпорація Meridian Czernowitz.  Одесити і гості міста отримали змогу протягом трьох днів насолодитися поезією, дискусіями та спілкуванням, познайомитися з провідними українськими письменниками і журналістами, побувати на презентаціях нових книжок та придбати їх.

398132177 10227019611529940 3902854662851666571 n

Відкрили читання Євгенія Лопата – директорка Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz, видавнича редакторка видавництва Meridian Czernowitz, кураторка міжнародних проектів, перекладачка, модератор і Святослав Померанцев – президент Міжнародної літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ У, засновник видавництва Meridian Czernowitz, підприємець, громадський діяч, культурний менеджер.

Литфест33

Святослав Померанцев презентує виставку

Євгенія Лопата коротко зупинилася на основних моментах програми фестивалю: вона складається з 24 літературно-дискусійних подій. І зазначила, що вони відбуваються за підтримки Українського інституту  книги та завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID). Вона також нагадала, що в Одесі корпорація Meridian Czernowitz не вперше проводить свої заходи. Зокрема, у 2016 році це був тримісячний фестиваль «Meridian Odesa», у якому брали участь з презентаціями своїх книжок, читаннями та дискусіями багато авторів.

– Після повномасштабного вторгнення, – наголосила Євгенія, – корпорація дещо змінила напрямок діяльності і почала приділяти багато уваги популяризації української культури і літератури за кордоном, щоб привернути увагу до України, щоб там звучав наш голос. Однак ми також продовжили поширювати і підтримувати українську культуру в межах нашої країни, адже це також дуже важливо. В Україні, особливо на півдні, теж дуже потрібна активна присутність української книжки, і тому ми, власне, сьогодні тут. Я дуже вдячна нашим друзям – авторам нашого видавництва, провідним літераторам країни, що вони теж в Одесі разом з нами. Їх усіх об’єднує прагнення популяризувати українську культуру, літературу в Україні та світі, займатися просвітницькою діяльністю, волонтерською роботою. Є серед наших авторів і ті, хто служить у Збройних Силах України, тому у нашій програмі є письменники, які воюють на фронті. Одна з них – Ярина Чорногуз – не зможе взяти участь у заходах, бо має перебувати на своїй бойовій позиції. Власне, який час – такі і фестивалі, тому у нашій програмі буде багато говоритися про війну, про боротьбу українського народу. А загалом програма – дуже якісна, цікава і насичена різними подіями. Тож давайте проведемо ці дні активно!

У свою чергу Святослав Померанцев розповів, чому проведення поетичних читань таке важливе саме для Одеси і що його особисто пов’язує з нашим містом.

– Ми з Чернівців, з Буковини, – зауважив він. – Тож чому саме Одеса? Можливо, це лунає поклик середземноморської крові. Зараз поясню. Чорне море – це бухта Середземного моря, це східна периферія великого світу, який зветься Середземномор’я. Тому південь України може себе вважати частиною середземноморського світу. Одеса – так точно! Моя рідна Буковина – це таємне Середземномор’я. Тому, певно, мене так тягне на південь. Є ще мотив реальної крові. Мій прадід був одеським літератором і знавцем одеських синагог. Мій дід з родиною також проживав в Одесі. А оскільки в країні війна, то сьогодні, мені здається, не на часі відсиджуватися в більш спокійних Чернівцях, адже такі поранені міста, як Одеса, в першу чергу потребують нашої уваги і нашої згуртованості . Тому тут разом з нами наші друзі – письменники і письменниці з усієї України.

Після короткого відкриття учасників і гостей запросили відвідати виставку з приватної колекції Святослава Померанцева «Картини, що стали книжками». Як видавець пан Станіслав замовляв українським художникам картини, які ставали обкладинками книжок, що їх випускало у світ  видавництво Meridian Czernowitz.

Тарас Прохасько біля картини яка стала обкладинкою його книжки

У відкритті виставки взяла участь одна з таких митців – Катерина Косьяненко, роботи якої переважають в експозиції. Як розповіла пані Катерина, надихали на написання цих картин самі твори, з якими видавець попередньо знайомив. А на виставці є змога бачити і саму картину, і поряд – книжку, на обкладинці якої її розміщено. Зрештою, сформувалася неповторна колекція, яка справляє незабутнє враження. Цікаво, що в експозиції також є графічні малюнки одного з найвідоміших українських письменників Сергія Жадана, якими він супроводив видання поезій «Вірші дилетанта» одного з найвідоміших одеських художників Олександра Ройтбурда, який свого часу очолював Одеський художній музей і якого, на жаль, уже немає серед нас. Ось такий творчий обмін. Книжку з віршами Ройтбурда і ілюстраціями Жадана теж можна придбати на фестивалі, а її презентація – у програмі.       

Катерина Касьяненко

Катерина Косьяненко

У перший день поетичних читань також відбулося чимало інших подій.

Захід для дітей під назвою «Місія «Порятунок»: як допомагати тваринам тут і зараз». Це була своєрідна творча зустріч із письменницею Євгенією Завалій, і на заході були присутні юні одесити – учні-початківці однієї зі шкіл.

Також відбулися за участю авторів: презентація нової збірки есеїстики Тараса Прохаська «Бурчак»; творча зустріч з Іриною Цілик. Читання нової поезії та прози; презентація аудіокнижки Галини Крук «БУКWAR»; презентація майбутньої книжки Андрія Любки «Війна з тильного боку». І завершився насичений день творчим вечором Івана Малковича – поета, дитячого письменника, одного з найавторитетніших вітчизняних видавців, лауреата Національної премії  України ім. Тараса Шевченка.  

Треба наголосити, що важко навіть уявити собі більш зручне місце, ніж центр UNION, для проведення такого масштабного культурного заходу. Зручно, гарно, просторо, респектабельно. Здається, поява в Одесі такого нового культурного майданчика теж стала однією з підстав для проведення фестивалю у нашому місті.  

Литфест30Литфест30Литфест30Литфест30Литфест30Литфест30

Фото: Сніжана Павлова

До теми.

Участь в одеському «Меридіані» із читаннями та дискусіями беруть відомі та цікаві українські літератори й лідери думок, серед яких Сергій Жадан, Ірина Цілик, Ігор Померанцев, Артем Чех, Андрій Любка, Юрій Іздрик, Тарас Прохасько, Роман Малиновський, Галина Крук, Валерій Пузік, одеситка Тетяна Милимко, Олег Каданов та інші. Серед учасників також – провідні і популярні вітчизняні журналісти Соня Кошкіна, Яніна Соколова, Роман Кравець, які проведуть публічні інтерв’ю з деякими з письменників.

398566269 728658839298445 2604776475330124607 n398566269 728658839298445 2604776475330124607 n398566269 728658839298445 2604776475330124607 n398566269 728658839298445 2604776475330124607 n

Вхід на всі заходи проєкту – безкоштовний (з обовʼязковою попередньою реєстрацією). Онлайн-стрім подій доступний на сторінці Міжнародної літературної корпорації Meridian Czernowitz у Facebook. Розклад подій за посиланням: https://www.meridiancz.com/odesa-prohrama/

Організаційні партнери: Культурний центр Union та Odesa Business Club.

Регіональний медіапартнер: Суспільне Одеса.  

Після завершення Meridian Odesa організатори та окремі українські літератори вирушать із виступами на південь України. 6 листопада відбудуться літературно-дискусійні заходи у Миколаєві, 7 листопада – в Херсоні, а 8 листопада – у Запоріжжі. Детальна інформація про виступи буде розміщена на сайті організаторів: https://www.meridiancz.com/.