Привітав присутніх голова Київського районного суду Одеси Сергій Чванкін, який, власне, став ініціатором проєкту та створив його саме на базі суду.

photo_2023-11-22_14-35-15.jpg

- Сьогодні у нас дуже гарна дата – 5 років виповнилося Громадському центру правосуддя. Результати його діяльності говорять самі за себе, адже допомогу отримали більше ніж 13 тисяч осіб! Кожен,хто потребує допомоги, може звернутися до наших експертів та отримати кваліфіковану безкоштовну правову допомогу, консультацію нотаріуса чи поспілкуватися з психологом або пройти процедуру медіації. З початком повномасштабної війни ГЦП розширив спектр своїх послуг, зокрема розпочалося надання комплексної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Я вдячний нашим партнерам з Програми USAID «Справедливість для всіх», які вже 5 років поспіль нас підтримують та зміцнюють спроможність діяльності Громадського центру правосуддя, - зазначив Сергій Чванкін.

Заступниця керівника Програми USAID «Справедливість для всіх» Наталія Петрова привітала голову суду та всіх причетних і додала, що за ці роки працівники центру набули надцінного досвіду.

photo_2023-11-22_14-35-02.jpg

- Цей центр був започаткований завдяки ініціативі керівництва суду. Це була зовсім нова форма надання правової допомоги, але ви зуміли налагодити працю таким чином, аби якомога більше людей отримали кваліфіковану допомогу. Ви залучили правників різних сфер і це дуже хороший приклад. Думаю, що ваші амбітні плани щодо відкриття нових філій та відділень обов’язково втіляться у життя, - сказала Наталія Петрова.

У свою чергу радник з моніторингу та оцінювання Програма USAID «Справедливість для всіх» Томас Вертелецький підкреслив, що запорукою успішності Громадського центру правосуддя Одеської області є лідерство, яке проявляє  голова ГО «Асоціація слідчих суддів України» Сергій Чванкін та вся команда.

- Коли ми розпочали розробку моделі громадських центрів правосуддя, які діятимуть саме при судах, ми ще не знали наскільки ця модель виявиться життєдайною та актуальною в сучасних реаліях. Але зараз можна з упевненістю сказати, що Громадський центр правосуддя Одеської області не тільки став впливовим соціальним проектом в регіоні, а й досяг міжнародного визнання, ставши призером конкурсу «Кришталеві ваги правосуддя» - додав Томас Вертелецький.

Громадський центр правосуддя надає значний перелік послуг. Серед них – первинна правова допомога,  правова освіта населення, консультації юриста та психолога, складання первинних не процесуальних документів тощо. З початком війни центр не припинив свою роботу, навіть, навпаки збільшили об’єми надання допомоги. З вересня 2022 року експерти ГЦП розпочали надавати правову допомогу в гуманітарних волонтерських штабах Одеси і області.

На сьогоднішній день одеський ГЦП має філію у Фонтанці, яка з червня поточного року приймає мешканців громади та внутрішньо-переміщених особ.

Однією з волонтерок Громадського центру правосуддя є завідувачка кафедрою цивільного процесу НУ «ОЮА» Неллі Голубєва. Разом з ГЦП вона з першого року існування.

photo_2023-11-22_14-34-59.jpg

- Чи можна зробити цю роботу добре і безкоштовно? Разом з Громадським центром правосуддя ми точно знаємо, що так. Юристи, судді, психологи діляться своїми знаннями та навичками безкоштовно. Окрім того, ми активно залучаємо до роботи в центрі студентів, які мають змогу не тільки поглибити свої теоретичні знання, а й здобути безцінний досвід. Особливий зміст та актуальність така допомога набула під час війни, коли велика кільсть незахищених верств населення, внутрішньо переміщених осіб та тих, хто постраждав внаслідок військових дій  звертаються до Громадського центру правосуддя, - розповіла Неллі Голубєва.

Голова  ГО «Спілка юристів Одеської області», засновник юридичної компанії Legal Partner Олександр Рябець зазначив, що велику роль в розбудові та діяльності Громадського центру правосуддя відіграють партнери.

photo_2023-11-22_14-34-25.jpg

- Від самого початку я був впевнений, що Громадський центр правосуддя стане успішною платформою не тільки для надання правової допомоги, а й сприятиме підвищенню довіри до судової влади. Ми не помилилися і про це свідчать не лише наші спостереження, а й статистичні дані. Зокрема, результати рейтингу ефективності судів Одеської області, який було проведено Спілкою юристів Одеської області у співпраці з представниками медіа. Нагадаю, що Київський районний суд отримав першість у нашому проекті, тим самим підкресливши свою відкритість, ефективність та значну роботу апарату та суддів, - додав Олександр Рябець.

До заходу також долучились і представники громадських центрів правосуддя зі всієї України. Черкаський ГЦП представила Валентина Гуляницька, з Чернігова колег вітала Наталія Кулікова, а Сергій Дяченко поділився досвідом роботи ГЦП міста Ірпінь.