В Україні, як і в усьому світі, 3 грудня відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю. Напередодні цієї дати в Одесі відбулася регіональна конференція «Безбар’єрність: мистецтво та освіта», яка зібрала учасників з різних регіонів України. В рамках конференції було проведено навчально-практичний семінар «Організація мистецької освіти для дітей з особливими освітніми потребами в мистецьких школах», на якому педагоги мистецьких шкіл поділилися своїм досвідом та результатами роботи з дітьми з обмеженими фізичними можливостями.
Захід організовано Департаментом культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради спільно з Державним науково-методичним центром змісту культурно-мистецької освіти (м. Київ) та Комунальним закладом початкової спеціалізованої освіти «Мистецька школа № 8 м. Одеси». Місцем проведення стала адміністративна будівля Одеської міськради на Косівській, де комфортний, обладнаний сучасними мультимедійними засобами зал дозволив провести захід на достойному сучасному рівні.
Питання доступності і створення безбар’єрного простору наразі підняте на державному рівні. Об’єднання дорослих, молоді та дітей у навчально-виховних акціях і процесах, у культурних і мистецьких заходах, таких як фестивалі, концерти, виставки, спектаклі тощо, веде до створення соціальної інтеграції, згуртованості і, зрештою, подолання безбар’єрності.
Організатори конференції ставили за мету залучення місцевих громад до формування культури інклюзивного спілкування, активізацію просвітницької діяльності та подолання дискримінації, обмін досвідом і сприяння розвитку інклюзивних ініціатив у сфері культури та мистецтва у місті Одесі та області, а також в інших регіонах України, представники яких були залучені до участі у заході.
На початку роботи конференції учасників очікував сюрприз: відбулося погашення марки, присвяченої темі інклюзії та безбар'єрності в мистецьких школах України, яку спеціально до заходу випустила Укрпошта.
Захід проводився в змішаному форматі, об'єднавши близько 250 фахівців як у конференц-залі, так і онлайн. Учасників на початку конференції привітав директор Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради Іван Ліптуга.
– Ця тема важлива та цікава для всіх регіонів України, – сказав Іван Ліптуга. – Сподіваюся, що конференція буде початком постійної роботи у напрямку інклюзії в художній освіті. Ми повинні підготувати наші школи для прийому дітей з особливими потребами. Організувати простір та інфраструктуру закладів, приділити увагу підготовці педагогів, а також програмам, які потрібно адаптувати для дітей з особливими потребами.
Іван Ліптуга і Неля Фоміцька
Протягом двох днів учасники почули багато спікерів, які висвітлили різні аспекти безбар'єрності.
Про особливості роботи з дітьми з особливими потребами розказала директорка Одеського міського Інклюзивно-ресурсного центру №1 Вікторія Пастерначенко.
Темі «безобмеженості» у мистецтві присвятила свій виступ начальник відділу у справах осіб з інвалідністю Департаменту праці та соціальної політики Одеської міськради Лада Кулієва. А представник Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю при Одеській обласній державній (військовій) адміністрації Олег Соколов виступив з доповіддю «Доступність міського середовища – рівність для кожного».
У рамках конференції та навчально-практичного семінару «Організація мистецької освіти для дітей з особливими освітніми потребами в мистецьких школах» своїми напрацюваннями, окрім одеситів, поділилися освітяни Болграда і Нерубайського Одещини, а також Запоріжжя, Харкова, Києва та інших міст України. Зокрема, директорка Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти Марина Бриль торкнулася теми «Безбар’єрність та викладач мистецької школи». Досвідом роботи з дітьми з інвалідністю поділилися фахівці з хібукi-терапії з центрів Kinder Velt (м. Одеса), керівник телевізійного культурно-мистецького проєкту за підтримки УКФ «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія», голова Veselka TV – Громадське дитяче інтернет-телебачення і радіо Діна Ібрагімова та інші спікери.
Також учасники конференції познайомилися з виданням ДНМЦЗКМО «Практичні рекомендації щодо роботи з учнями з особливими освітніми потребами в мистецькій школі» (укладачі – М. Бриль, Ін. Ковальчук), наклад якого було надруковано в рамках конференції та яке вільно можна завантажити з репозитарію центру.
Великий багаторічний досвід у роботі з дітками, що мають особливі потреби, має Мистецька школа № 8 м. Одеси на чолі з директором, художнім керівником Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Фонтанська весна» Нелею Фоміцькою. Саме тому цей творчий навчально-виховний заклад виступив співорганізатором конференції.
Тож особливим завершенням семінару став комплексний виступ команди Мистецької школи № 8 м. Одеси. Педагоги школи показали свої багаторічні напрацювання в класі бандури (Вікторія Сакали), сольного співу (Анастасія Ситник), образотворчого мистецтва (Валентин Співак, Віталій Сандуца), баяна та акордеона (Тамара Ковальчук). Також керівник зразкового оркестру народних, духових та ударних інструментів «Палітра» Роман Гаєвський презентував збірники інструментальних творів «Щедрик», які для учнівських оркестрів підготувала ця мистецька школа.
Педагоги Мистецької школи №8 м.Одеси
– Мене особливо вразив блок команди одеських викладачів зі школи – господарки заходу, – прокоментувала Марина Бриль. – Молоді та красиві викладачі спокійно та зважено – без бар'єрів – говорили та показували результати своєї щоденної роботи. У стислих словах та кадрах відчувалася впевненість у своїх фахових скілах. Я дивилася та думала, що ні, не п’ять років інклюзивній мистецькій освіті, а набагато більше, і, як би там хто не говорив, вона вже є в школі, і вона вже несе свої цілющі плоди для дітей та їх батьків.