Команда УКФ презентує грантовий сезон на 2024 рік, розкаже про основні документи, необхідні для участі в конкурсах, а також розбере найтиповіші помилки під час заповнення аплікаційного пакету. Напередодні великого Інфодня відбулась пресконференція, в ході якої виконавчий директор фонду та директор міського Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції розповіли детальніше про захід.

За словами Івана Ліптуги, УКФ протягом багатьох років підтримує низку проектів Одеси, а вже завтра наші музеї, театри, бібліотеки матимуть можливість з перших вуст дізнатися усі деталі для подальшої співпраці.

- Дуже приємно вітати гостей з Українського культурного фонду у нашому місті, які прибули до Одеси, щоб провести Інфодень з тренінгом, де будуть детально розібрані всі кейси подачі заявок культурних проєктів. Для Одеси це дуже важливо, бо культура – наш пріоритетний напрямок, - зазначив директор міського Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Іван Ліптуга.

photo_5276308830432645797_y.jpg

У свою чергу виконавчий директор Українського культурного фонду Владислав Берковський додав, що УКФ – це установа, створена для фінансової підтримки у реалізації будь-яких культурних задумів.

- Нас сміливо можна назвати державним оператором у допомозі культурним закладам. Хочу зазначити, що фонд займається не лице культурною спадщиною, а культурою в цілому. Сучасне мистецтво, робота з інклюзією – все це ми підтримуємо і надаємо фінансову підтримку для втілення у життя таких проектів, - розповів Владислав Берковський.

Виконавчий директор УКФ підкреслив, що у порівнянні з попередніми роками, кількість заявок від Одеси та регіону значно зменшилась. Наприклад, у 2020 році до фонду від міста надійшло 78 заяв, з них на реалізацію потрапило 10. А в 2023 році УКФ отримав від нас всього 22 заявки, а лише 3 виявилися переможними – це вже традиційний кінофестиваль, фестиваль «Переміщена анімація» та проєкт Одеського художнього музею для доступу людей з обмеженнями. Від Одеської області минулого року, на жаль, не виграла жодна заявка.

Ми майже два роки живемо в умовах повномасштабної війни. Мистецтво так само має підлаштуватися під нові реалії. Це, в першу чергу, захист нашої ідентичності, культурного простору, створення культурного барєру. І, звісно, наша промоційна частина – коли ми через мистецтво рекламуємо Україну на міжнародному рівні, відділяючи себе від радянського минулого, - підкреслив Владислав Берковський. - Є ще один не менш важливий елемент, про який ми забуваємо. Культура – це елемент лікування, вона несе терапевтичний характер. Тому проєкти мають відповідати вимогам часу та лікувати душі українців.

photo_5276308830432645795_y.jpg

На 2024 рік Український культурний фонд отримав 144 мільйона гривень для фінансування проєктів. Цього року фонд оголосив пріоритетними наступні напрямки:

Культура без бар’єрів: сприяння дотриманню культурних прав, безбар’єрного доступу до споживання і створення культурного продукту для всіх громадян тощо;

- Культурна трансформація та реінтеграція: підтримка проєктів культурної трансформації та реінтеграції в територіальних громадах, які перебувають в умовах деокупації або в межах прифронтової лінії;

Збереження культурної спадщини: сприяння збереженню, відновленню, захисту та популяризації культурної спадщини, культурних цінностей та української мови в умовах війни.

Культурний та духовний підйом: підтримка культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на культурний спротив російській агресії та підняття бойового духу українців через актуальний інноваційний культурний продукт, сучасні цифрові технології, прикладні дослідження та навчальні ініціативи для розвитку митців та діячів культури, медіа та креативних індустрій;

Міжнародна промоція України: підтримка проєктів, спрямованих на висвітлення російської загарбницької війни в Україні, осмислення ролі України у забезпеченні безпеки Європи та світу від збройної агресії російської федерації;

Відновлення та розвиток: підтримка проєктів, спрямованих на відновлення діяльності окремих митців та культурних інституцій в Україні.

ДОВІДКА

Український культурний фонд – державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.