На передпоказ було запрошено досить вузьке коло: друзі засновників МСМО, художники, колекціонери, мистецтвознавці, громадські активісти тощо… Серед запрошених можна було побачити очільника Одеської обласної військової адміністрації Олега Кіпера, заступника Одеського міського голови Павла Вугельмана та секретаря міськради Ігоря Коваля. Гостей зустрічав засновник Музею сучасного мистецтва Одеси, бізнесмен, меценат Вадим Мороховський. Він наголосив на тому, що Олександр Ройтбурд – видатна постать у мистецькому житті нашого міста та України і нагадав, що саме завдяки зусиллям художника Одеський художній музей отримав статус національного.
Далі естафету підхопив Костянтин Дорошенко – куратор виставки, запрошений експерт Дослідницької платформи PinchukArtCentre, добре знаний в Україні арт критик. Він зауважив, що зробити це зібрання було дуже непросто, адже до експозиції ввійшли роботи з різних приватних колекцій в Україні і поза її межами. Спадщина художника дуже велика, тож було визначено певне тематичне спрямування: дослідницький проєкт «Олександр Ройтбурд. Теорема влади» дозволяє зрозуміти художника через його сприйняття взаємодії культури, соціуму та влади. Тож не випадково окрім художніх робіт в експозиції також розміщено документи та артефакти. Можна сказати, що тут не тільки про Ройтбурда як художника, а й про інші його сторони та грані – кураторські проєкти, громадську і, закрема, депутатську діяльність, директорство в Одеському художньому музеї.
Костянтин Дорошенко допоміг поглянути на постать Олександра Ройтбурда з різних сторін, провівши присутніх залами виставки, знайомлячи з історією представлених робіт, періодами творчості митця і з його поглядами на ті чи інші політичні події та соціальні явища… Виставка об’єднує відомі роботи різних періодів та технік виконання, але кожна з них пронизана притаманним саме Ройтбурду саркастичним поглядом на події та сенси.
Як зазначено на сайті МСМО, «Олександр Ройтбурд вважав, що митцю природно належить влада змінювати світ, та присвятив своє життя втіленню цієї візії. Він взаємодіяв із надзвичайно широким колом представників культури, суспільства та політики, включно із першими особами держави. Художник був активним коментатором та безпосереднім учасником соціальних подій, комунікував із представниками дуже різних політичних сил, налагоджував контакти з органами державної влади та впливовим бізнесом. Усі ці зв’язки він використовував для просування сучасного українського мистецтва, одним із ідеологів якого виступав, та для сприяння його інституціоналізації».
Костянтин Дорошенко у свою чергу зазначає: «Тема влади в сьогоднішньому світі є надзвичайно актуальною. Російська війна проти України стала фронтиром протистояння диктатури та демократії. Іншим глобальним викликом є популізм. Олександр Ройтбурд вірив у просвітницький проєкт та здатність громадянського суспільства відстоювати універсальні цінності. А в неконтрольованій владі вбачав загрозу як для прав і свобод, так і для неї самої».
Михайло Рева і Костянтин Дорошенко
Під час роботи виставки передбачено паралельну дискусійну програму, присвячену особистості Олександра Ройтбурда та його ролі у розвитку культурних і суспільних процесів в Одесі.
Вперше виставковий проєкт «Олександр Ройтбурд. Теорема влади» був показаний у PinchukArtCentre в Києві з 8 березня по 14 липня 2024 року. В Одесі відвідати виставку можна у МКЦ UNION щодня, окрім понеділка, з 13.00 до 21.00 до 22 вересня.