В Україні тим, хто поширює у Телеграм-каналах, Тік-Ток та інших соцмережах інформацію про роботу, місця перебування та пересування співробітників ТЦК та СП загрожує кримінальна відповідальність. Чи можуть у таких випадках позбавити волі громадян – розповів адвокат Олександр Потєшін.
Публікації про роботу ТЦК: що відомо
28 жовтня в одеські ЗМІ поширили новину про користувача соцмереж з Одеси, якого засудили до 5 років в'язниці. Усе через те, що він знімав та публікував у Тік-Ток відео, на якому співробітники ТЦК та СП проводять мобілізаційні заходи. Втім, чоловік визнав свою провину та уклав угоду зі слідством. Через це йому замінили 5 років ув’язнення випробувальним терміном в один рік й конфіскували його iPhone.
До цього, 25 жовтня, в СБУ повідомили про затримання у Київській, Хмельницькій й Вінницькій областях та місті Києві 19 адміністраторів та дописувачів Телеграм-каналів. За даними правоохоронців, вони публікували місця перебування та маршрути переміщення представників ТЦК та Нацполіції і закликали ухилятися від мобілізації.
Ще раніше народний депутат України Олександр Федієнко в ефірі каналу Київ 24 заявив, що поширення у соцмережах інформації про роботу ТЦК та розташування блокпостів – це перешкоджанням законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період й за це передбачена кримінальна відповідальність (Стаття 114-1 Кримінального кодексу України).
Нардеп зауважив, що покарання за статтею 114-1 ККУ може загрожувати не лише адміністраторам Телеграм-каналів, але й дописувачам, які надсилатимуть інформацію про мобільні групи.
Роз’яснення адвоката
За словами Адвоката Олександра Потєшіна, статтю 114-1 у Кримінальний кодекс України додали ще у 2014 році.
«Задум був позитивним. Ця відповідальність передбачалася для людей, які перекривали чи блокували просування ЗСУ на окупованих територіях Луганської і Донецької області. Ви маєте памʼятати ті відео, коли з іконами зупиняли колони важкої техніки і реально заважали ЗСУ. Але у період воєнного стану цю статтю почали застосовувати і до адміністраторів ТГ каналів», - пояснює правозахисник.
Він зазначає, що у реєстрі судових рішень можна знайти достатньо прикладів щодо притягнення до відповідальності саме адміністраторів Телеграм-каналів за 2023 - 2024 роки.
Так, лише у першому півріччі 2024 року за ст. 114-1 ККУ було відкрито 238 проваджень (у 2023 році – 86), з них 30 – надійшло до суду.
«Можна дуже довго дискутувати чи діяльність ТЦК є законною діяльністю ЗСУ (на мою думку, не всі дії ТЦК законні і тому є маса відео доказів, які визнавалися самими ОТЦК та керівництвом оперативних командувань). Але ТЦК є частиною ЗСУ і за розповсюдження інформації щодо переміщення почали притягувати навіть звичайних користувачів, яких змогли ідентифікувати», - додає адвокат.
Санкція статті 114-1 ККУ (Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань) передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.
«Але на практиці часто суди застосовують положення статті 75 ККУ і звільняють від реального відбування покарання на іспитовий строк від одного до трьох років», - каже Потєшін.
За його словами, звичайним підписникам Телеграм-каналів, де публікують інформацію про роботу ТЦК, поки нічого не загрожує, але є виключення.
«Таким підписникам нічого не загрожує доки вони не почнуть розповсюджувати інформацію про переміщення ТЦК. Саме за активні дії по розповсюдженню інформації передбачена відповідальність», - зазначає юрист.
Він додає, що користувачі Телеграм-каналів досить не серйозно ставляться до цього питання.
«Хтось думає, що його не ідентифікують, хтось взагалі не знає, що за ці дописи можна понести кримінальну відповідальність. Але останні новини, на жаль, відображають сувору реальність. Одна справа, коли адміністратори подібних каналів за кордоном і користувачі, а зовсім інша, коли вони в Україні. Останніх досить не важко ідентифікувати і знайти, чим і займаються правоохоронні органи», - підсумовує фахівець.