З початку року співробітники Бюро економічної безпеки забезпечили відшкодування 1,3 млрд грн завданих державному бюджету збитків у справах, що пов’язані з експортом сільськогосподарської продукції. З них майже 1 млрд грн відшкодовано у закінчених та скерованих до суду кримінальних провадженнях. Всі ці кошти вже надійшли до державного бюджету України.

Одним з найпоширеніших методів «чорного» експорту є використання ризикових підприємств, які заздалегідь створюються для вивозу необлікованого зерна, що придбане за готівку.

Тобто аграрії вирощують зерно та за готівку продають компаніям, що, зазвичай, оформлені на підставних осіб та не займаються постійною господарською діяльністю.

Ці компанії не подають документи про походження зерна або декларують у митних деклараціях удаваних виробників.

Після того, як зерно залишає межі України, його перепродають кілька разів і воно вже легально потрапляє до кінцевого покупця.

В результаті валютний виторг не повертається до України, а бюджет не отримує надходжень, оскільки підприємства-експортери є фіктивними.

Кінцевим покупцем зерна часто є компанія нерезидент, яка передає кошти за товар іншому нерезиденту, повʼязаному з українським експортером.

Таким чином порушники ухиляються від сплати податку на прибуток та виступають пособниками в ухиленні від сплати податку на додану вартість під час реалізації сільськогосподарської продукції підприємствами реального сектору економіки на адресу експортерів.