Підробка офіційних документів бухгалтерського обліку, ухилення від сплати податків на десятки мільйонів гривень, самовільні протиправні дії, незаконне переправлення людей через державний кордон України під час дії воєнного стану та багато іншого. Як ви думаєте, де перебувають люди, у відношенні яких відкривали кримінальні провадження за всіма цими фактами? Відповідь, здавалося б, очевидна: звичайно ж, у місцях позбавлення волі. Але реальність зовсім інша. Ці люди не тільки спокійно живуть на волі, а й обіймають керівні посади в структурі, від якої багато в чому залежить робота підприємців, комерційних підприємств, що забезпечують попит як українських, так і споживачів зовнішньоекономічного обігу товарів, а значить, і економіки країни. Йдеться про керівництво Торгово-промислової палати України.
Спочатку - трохи історії, адже негативний шлейф тягнеться за керівництвом ТПП уже десяток років, причому інтереси керівництва цієї установи досить широкі. Ось лише деякі штрихи багатої на події та факти біографії людей, які очолюють таку важливу для держави структуру. Викладемо в хронологічному порядку. Адже біля керма структури всі ці роки стоять одні й ті самі діячі.
У 2014 році слідчим управлінням ГУНП Києва було відкрито кримінальне провадження за фактом вчинення посадовими особами ТПП України службового підроблення офіційних документів бухгалтерського обліку. Як ідеться в тексті документа, службові особи ТПП, увійшовши у змову з невстановленими слідством особами, діючи в інтересах третіх осіб, навмисне не вжили заходів щодо захисту активів регіональних ТПП Криму та Севастополя - тобто в той час, як Росія окупувала півострів, гроші ТПП її керівництво залишило агресору. Збиток склав близько 10 мільйонів гривень.
У 2015 році Державна фіскальна служба розглядала справу, в якій також фігурували службові особи ТПП. Процитуємо документ: «Службові особи Міжнародної академії фінансів та інвестицій умисно ухилилися від сплати обов'язкових податкових платежів в особливо великих розмірах, а службові особи ТПП України здійснили розтрату коштів шляхом зловживання службовим становищем».
Кількома місяцями пізніше - знову порушення: ухилення від податків службовими особами ТПП з прибутку підприємств на суму 6,5 мільйона гривень і податку на додану вартість на суму 15,8 мільйона. ТПП - структура неприбуткова, але її підрозділи надають платні послуги, звідси - і можливість махінацій із фінансами. Проте таємничим чином розгляд справ нібито гальмувався, відомості з Єдиного реєстру судових справ зникали. Як таке могло статися? Пояснення цьому дуже просте, треба просто простежити родинні та дружні зв'язки керівників Палати.
Отже, багаторічний керівник цієї установи - Геннадій Чижиков. Опинився він в кабінеті президента палати у 2013-му – за нашими даними, з порушенням процедури виборів. Але якщо багато років працюєш пліч-о-пліч з Ольгою Пшонкою - дружиною тодішнього генпрокурора - які чесні вибори? Своїм кар'єрним зростанням Чижиков завдячує саме сім'ї злочинного екс-генпрокурора, та й особисте знайомство з Януковичем на той час відігравало чимале значення. Здавалося б, минуло стільки років! За цей час була стосовно Чижикова влаштована так звана «сміттєва люстрація» - його відставки вимагали ветерани АТО. Безліч скандалів - не тільки корупційних, а й дипломатичних. Звернення народних депутатів, які вимагали наведення порядку в роботі ТПП, підприємницький майдан під будівлею, де розташована палата. Чого тільки не робили і бізнесмени, і нардепи, і правоохоронці - а Чижиков і нині керує структурою.
Михайло Іванович Непран, перший віце-президент ТПП України. Призначений Чижиковим у 2014-му, з порушенням Статуту організації, оскільки Непран до цього не був працівником ТПП або представником регіональної Палати. Відтоді він цю посаду і обіймає, незважаючи на те, що нібито є фігурантом низки кримінальних проваджень.
Чк розповідають бізнесмени, яким доводиться звертатися до Торгово-промислової палати, йому б у кіно зніматися. Для ролей кримінальних авторитетів йому навіть репетиції не потрібні - його манера спілкування начебто говорить - 90-ті роки нікуди не поділися, ось вони, і Непран - їх уособлення. Утім, це й не дивно. З інформації наших джерел, саме в 90-ті кар'єра Непрана пішла різко вгору. Подейкують, що чималу роль у цьому зіграло його комсомольське минуле і доступ до дефіцитних товарів, якими він постачав партійну верхівку. Його беруть на роботу в Мінекономіки, де його куратором був соратник Медведчука - Роговий. А подальша посада - зав. відділом Адміністрації президента з питань РФ і країн СНД - відкладає відбиток на світогляд нинішнього віце-президента ТПП, та й зв'язками в Росії він обростає. І Чижиков, і Непран, за словами деяких джерел, керували Палатою за прямою вказівкою Москви - через Пшонку і Медведчука. «Представляючись експертом Російського інституту стратегічних досліджень, у січні 2014-го він різко критикував Майдан. Але після перемоги Революції влітку 2014-го Непран опиняється в ТПП на посаді першого віце-президента, курируючи цілу низку важливих питань. Зокрема, і міжнародне співробітництво. Ось такий «кремлівський» товариш представляє інтереси українського бізнесу у світі», - пишуть ЗМІ. І стверджують, що і після Майдану, який, до речі, Непран люто критикував, керівництво палати не втратило зв'язку з країною-агресором.
Низка народних депутатів ще тоді зробила гучну заяву: «Ситуація є неприпустимою та завдає очевидної шкоди не лише репутації ТПП, а й репутації нашої Держави загалом, оскільки ТПП має загальнонаціональний статус, співпрацює з багатьма міжнародними та іноземними інституціями, здійснює, по суті, адміністративні функції, які стосуються діяльності тисяч українських та іноземних юридичних осіб». Але складається враження, що і Чижиков, і Непран - просто зачаровані. Ані звернення народних обранців, ані кримінальні провадження, ані протести підприємців не змогли їх змусити покинути свої теплі місця. Корупційні схеми продовжували реалізовуватися.
Ірина Суслова, будучи на той час народним депутатом, ініціювала створення Тимчасової слідчої комісії ВР щодо ситуації в ТПП. Доктор економічних наук Анатолій Мазаракі заявляв: ТПП перетворилася на закритий клуб для своїх.
Підприємці писали звернення з приводу вимагання керівництвом ТПП непередбачених законом коштів за надання послуг. Фіксувалися випадки видачі сумнівних сертифікатів про обставини форс-мажору (один з основних бізнесів Чижикова в ТПП) офшорним фірмам.
Здавалося б - як взагалі може бути, що ці люди продовжують залишатися на своїх посадах? У країні війна, економіка працює на межі виживання, а керівництво ТПП України продовжує розв'язувати свої питання, не дає можливості проводити реформи регіональним торговельним палатам, прагне задушити прояви демократії.
Але сьогодні Чижикову і Непрану дуже важливо зберегти в керівництві регіональних палат своїх перевірених людей, які, так само, як і вони, продовжать справу. Причина цього абсолютно зрозуміла: через кілька місяців, згідно зі Статутом організації, мають відбутися вибори президента ТПП і керівних органів. Зрозуміло, що і Чижиков, і Непран намагаються робити все можливе, щоб зберегти місця, і, звісно, грошові потоки, які йдуть у їхні кишені - замість того, щоб поповнювати бюджет країни і зміцнювати тим самим обороноздатність України. Хотілося б вірити, що під час військової агресії росії ці факти будуть розслідувані.