В останні роки спостерігається тенденція масового звільнення суддів з апеляційних судів. Вказана ситуація породжує збільшення строків розгляду судових справ, а громадянам доводиться чекати роками, щоб отримати судове рішення. Для вирішення цієї проблеми минулого року оголосили конкурс на суддівські посади.
Вказаний конкурс на посади суддів апеляційних судів, оголошений 14 вересня 2023 року, досі триває і є ще далеким до завершення, адже кандидати пройшли лише перший етап – склали тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду. Попереду ще іспит на когнітивні здібності, написання практичного завдання та співбесіди.
Станом на сьогоднішній день ситуація в апеляційних судах близька до катастрофічної, адже в апеляційних загальних судах залишилось лише 37% від загальної чисельності суддів, тобто 63% посад є наразі вакантними.
В апеляційних господарських судах вакансії заповнені на 49%, а в апеляційних адміністративних фактично зайняті 54% посад.
Як зазначив 13 грудня голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Денис Маслов у разі, якщо оголошений Вищою кваліфікаційною комісією суддів у 2023 році конкурс на 550 вакантних посад суддів апеляційних судів суттєво затягнеться, то парламент може вдатися до радикальних рішень.
«Ми ще можемо повернутися до законопроекту про відрядження суддів місцевих судів до апеляційних судів. Цей законопроект наразі просто лежить, але я не виключаю, що ми будемо його виносити у сесійний зал, щоб запобігти зупиненню апеляційних судів. Якщо у нас не буде іншого вибору, то досвідчених суддів з судів першої інстанції будемо тимчасово відряджати в апеляції до моменту заповнення вакансій в апеляційних судах», - повідомив Денис Маслов.
Вказаним законопроектом № 6049 пропонується тимчасово, до дня завершення ВККС конкурсу на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів наділити Вищу раду правосуддя повноваженнями здійснювати відрядження суддів місцевого суду тієї самої спеціалізації строком на один рік.
Ухвалення цього законопроекту покликане забезпечити можливість здійснення правосуддя та усунення загрози припинення роботи апеляційних судів.
Отже, не виключено, що саме ухвалення цього законопроекту може стати «Планом Б» та допомогти запобігти колапсу в судах апеляційної інстанції, з яких лише за рік звільнилися величезна кількість суддів, а в деяких вже проблематично формувати колегії для розгляду справ.