На сьогоднішній день в Одесі 2300 топонімічних об’єктів. За словами Олександра Бабіча, з моменту повномасштабного нападу РФ до історико-топонімічної комісії надійшло більше 500 пропозицій щодо перейменувань окремих топонімів. З них по 220 топонімах було прийнято рішення про перейменування, 130 на честь відомих діячів, 47 змін назв, які були повʼязані з російськими топонімами (Ростовська, Махачкалінська і т.д.), а 22 об’єкта – це приведення до українського законодавства, які спричинені правильним філологічним написом цих назв.

Окрім того, було розпочато тему перетворення меморіалу 411 батареї в контексті цієї війни. 

- Буде створено робочу групу, яка працюватиме в контакті з адміністрацією краєзнавчого музею та обладміністрації, - зазначив історик Олександр Бабіч.

photo_5276308830432645875_y.jpg

Тим часом музеєзнавець Світлана Остапова розповіла, які вже відбулися перейменування вулиць та проспектів в Одесі за останній час.

- Оскільки я «музейник», то, мабуть, зупинюсь на перейменуваннях, які стосуються художників. Замість 2-го Новгородського провулка в Київському районі Одеси з’явиться провулок Фраєрамана. Вулиця Юрія Єгорова замінить Байкальську. Ще одна зміна відбудеться на честь українського художника Юрія Коваленка. Це людина, яка була дуже відома в Одесі, багато його творів до сих пір знаходиться в художньому музеї. Вулиця на його честь також з’явиться у Київському районі. Провулок Адольфа Лози змінить Магнітогорський провулок. А ось вулиця Магнітогорська буде перейменована на вул. Михайла Врубеля. Всі ви мабуть знаєте, що не так давно Україна та увесь світ культури відзначив 100-річчя з дня народження видатного митця Сергія Параджанова. Це важлива фігура в українській та світовій культурі. Мені б дуже хотілося, щоб в Одесі була вулиця названа на його честь, але поки що запропонували тільки провулок Сергія Параджанова, - розповіла Світлана Остапова.

photo_5276308830432645876_y.jpg

Також зазначимо, що в Пересипському районі Одеси 9-та Суворовська вулиця тепер буде зватися вулицею Квітки-Основ’яненко. Безліч запитань у одеситів викликало перейменування в майбутньому однієї з вулиць на честь лікаря-психіатра, праведника народів світу, який рятував євреїв в Одесі в роки окупації, Євгена Шевальова. Історик Андрій Дембицький зазначив, що вулиця матиме назву саме родини Шевальових, а не тільки Євгена.

- Вся родина брала участь у тому, щоб переховувати євреїв та військовополонених у психіатричній лікарні. В цьому випадку ми вшановуємо пам’ять всієї родини, а не тільки Євгена Олександровича, - сказав Дембицький.

photo_5276308830432645874_y.jpg

Заступник начальника відділу використання документів, інформації та зовнішніх зв'язків Державного архіву Одеської області Степан Желясков вважає, що деякі топоніми недоречно змінювати, бо вони дуже відомі і за межами Одеси. 

- Ми намагаємося ставитись до одеських історичних топонімів, як до нематеріальної культурної спадщини, бо такі назви як Дерибасівська, Пантелеймонівська, Успенська, Мала та Велика Арнаутські, Базарна відомі у всьому світі. Навіть не потрібно вимовляти назву міста, усі й так знать, про що йде мова. Я вважаю це скарбом, ці топоніми роблять Одесу неповторним містом зі своїм колоритом, який утворювався більше двох сторіч історії нашого міста. На мою думку, є немало способів та варіантів увічнення наших полеглих героїв.З початку повномасштабної війни в Державному архіві Одеської області започаткована колекція з назвою Російсько-українська війна і будь-який бажаючий може надати матеріли до цієї колекції. Це стосується рідних, знайомих, близьких наших полеглих героїв. Це можуть бути будь-які документи з їх біографії та діяльності: щоденники, фотографії, листування та, навіть, повідомлення на телефон. Тобто наші Герої мають залишитися не тільки в назвах вулиць, а і в своїх голосах, думках, зображеннях, - підсумував Желясков.

photo_5276308830432645877_y.jpg

Всі бажаючі можуть звернутися до державного архіву, аби надати усю вищеперераховану інформацію.